حجت الاسلام سبکتکین: مجالس ترحیم در زرین شهر از فلسفه واقعی خود فاصله گرفته‌اند

  • کد خبر : 11726
  • 25 تیر 1400 - 12:38
حجت الاسلام سبکتکین: مجالس ترحیم در زرین شهر از فلسفه واقعی خود فاصله گرفته‌اند
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی زرین شهر گفت: مجلس ختم نیاز به یک فضای آرام و بدون هیاهو دارد و قطعا نیازی به عرشه خوان و سیستم های صوت آن چنانی، سالن سوگواری، کارت دعوت،تقدیرهای فراوان و تشکر، تاج گل و کارهایی همچون پخش نماهنگ، تعزیه خوانی، استفاده از موسیقی و …. بجای قرائت قرآن، سخنرانی دینی و مذهبی، پند اندرز و روضه های معتبر نیست.

به گزارش خبرنگار نبض وطن، حجت الاسلام شیخ مجید سبکتکین در نشست کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی زرین شهر با اشاره به وضعیت نامناسب برگزاری مراسم ختم در گلستان زهرای زرین شهر اظهار کرد: متاسفانه این روزها شاهد برگزاری مراسم ترحیم با تشریفات پرزرق و برق هستیم و این مسئله در زرین شهر نیز به یک معضل جدی مبدل شده و این درحالیست که مراسم ترحیم در گذشته های نه چندان دور، بسیار ساده و بی آلایش برگزار می شد و فلسفه این مجالس تذکر و بیدارباش برای حاضرین بود.
وی با بیان اینکه مجالس ترحیم در زرین شهر از فلسفه واقعی خود فاصله گرفته‌اند، افزود: مجلس ختم نیاز به یک فضای آرام و بدون هیاهو دارد و قطعا نیازی به عرشه خوان و سیستم های صوت آن چنانی، سالن سوگواری، کارت دعوت،تقدیرهای فراوان و تشکر، تاج گل و کارهایی همچون پخش نماهنگ، تعزیه خوانی، استفاده از موسیقی و …. بجای قرائت قرآن، سخنرانی دینی و مذهبی، پند اندرز و روضه های معتبر نیست.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی زرین شهر با بیان اینکه در طول زمان سنت های حسنه و آیین های رایج بین مردم که به سادگی برگزار می شدند از آسیب ها و انحرافات مصون نمانده اند، تصریح کرد: طی سالیان اخیر هزینه مراسم های تدفین از مراسم عروسی گران تر شده و هزینه های مراسم ختم، مصیبت خانواده عزادار را دوچندان کرده است، از این رو اصلاح این آسیب ها، نیازمند شناخت آنها و برنامه ریزی واقع بینانه برای جایگزینی فرهنگ صحیح در آن زمینه است.
وی ادامه داد: یکی از ابعاد مجالس ترحیم، مدیریت جلسه و محتوای آن است که از سوی مداحان و روحانیون ارائه می شود از این رو در تلاش هستیم آیین نامه‌ای به منظور یکسان سازی برگزاری مراسمات ختم شهروندان در مساجد زرین شهر تدوین شود تا علاوه بر صیانت از حقوق شهروندان از تجمع وبرگزاری مراسمات مختلف در گلستان زهرا در روزهای پنج شنبه و جمعه جلوگیری شود چراکه این مسئله مطالبات شهروندی بسیاری را به همراه داشته است.
سبکتکین یکی دیگر از آسیب‌های وارده به مجالس ترحیم را بیرون بردن مجالس ختم از مساجد به سطح گلستان زهرا و تالارها دانست و اضافه کرد: امروز زمان آن رسیده به آسیب هایی چون بی تابی های افراطی، ناشکری ها و رفتارهای غلط مانند خراشیدن صورت، غلوگویی و گفتن مطالب دروغ و غیر مستند توسط مداحان در مورد متوفی، عدم عبرت پذیری در مجالس و… پرداخته شود و در این مسیر باید به گونه ای عمل کرد که شاهد بازگشت برگزاری مراسمات در مساجد سطح شهر باشیم تا از این آسیب ها جلوگیری شود.
وی خواستار شفاف سازی حق‌الزحمه مداحان و قاریان در مراسم ختم و ترحیم شد و عنوان کرد: بر اساس رسم و رسوم سال‌های دور در ایران اسلامی، در خطه طلایی ایران نیز شاهد برگزاری مراسم سوم، هفتم، چهلم، یادبود، سالگرد و این چنین مراسمی برای درگذشتگان هستیم اما در برگزاری اینگونه مراسمات شاهد بازار داغ و قیمت مدیحه سرایی و نوحه خوانی می باشیم که این خود یک آسیب بزرگ به شمار می آید.
عضو شورای اسلامی زرین شهر با بیان اینکه باید متولیان مربوطه دست به دست هم بدهند تا برگزاری مراسم ختم در خطه طلایی ایران ساماندهی شود، خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر مشخص شدن نظارت یک ارگان به عنوان متولی بر تعیین هزینه دریافتی مداحان و قاریان در مجالس ختم باید به سمت برگزاری کارگاه های آموزشی مراسم ختم و عزاداری به شکل مداوم برای مداحان باشیم تا در این کارگاه‌های آموزشی نسبت به نهادینه سازی فرهنگ درست برگزاری مجالس ترحیم اقدام شود.
وی متذکر شد: ابتدا باید راه های جایگزین همچون اهدای هزینه های مراسم ختم به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد، حوزه سلامت، خرید جهیزیه برای خانواده های نیازمند، مشارکت در امور خیریه، احداث مدرسه و… به مردم معرفی و معین شود تا جامعه نیز به سمت انجام اینگونه اقدامات خداپسندانه هدایت شود و خانواده های عزادار بتوانند به تناسب نیاز منطقه، شهر و محله، نسبت به گسترش این فرهنگ دینی و خدایی، اقدام کنند.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=11726
  • نویسنده : زهرا جعفری

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.