• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱

کرمی: مسئولان وظیفه خدمتگزاری به مردم را فراموش نکنند/ نگاه مسئولان به اصناف فرصت‌محور باشد

  • کد خبر : 16470
  • 28 دی 1400 - 10:37
کرمی: مسئولان وظیفه خدمتگزاری به مردم را فراموش نکنند/ نگاه مسئولان به اصناف فرصت‌محور باشد
رئیس اتحادیه درودگران، یراق آلات و و رنگ و ابزار شهرستان لنجان گفت:سازمان تامین اجتماع موظف است طبق قانون کلیه کارگاه های تولیدی که زیر پنج نفر کارگر دارند را با مشوق های در نظر گرفته شده از سوی دولت و مجلس را بیمه کند.

عباس کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار نبض وطن، تولیدکنندگان و اصناف را پیشانی و ویترین نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: اصناف و تولیدکنندگان همواره نقش موثری را در تسهیل شرایط اقتصادی ایفا کرده اند اما متاسفانه برخی ادارت و نهادها آنگونه که باید از این قشر موثر حمایت نکرده و برخی مسئولان حتی به درخواست های به حق آنان توجه نکرده اند.

وی افزود: با توجه به رکود، افزایش قیمت ها و… امروز بسیاری از اصناف و تولیدکنندگان در شرایط سخت اقتصادیبه سر برده با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس اتحادیه درودگران، یراق آلات و رنگ و ابزار شهرستان لنجان با بیان اینکه نگاه برخی مسئولان به اصناف فرصت‌محور نیست، تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از کارگران در بازار و کارگاه‌های تولیدی در حال فعالیت هستند چنانچه هر یک از این واحدهای تولیدی با مشکل روبه‌رو شود، اولین افرادی که از این مشکلات دچار آسیب می‌شوند کارگران خواهند بود.

وی یکی از حمایت‌ها قانونی از کارگران و تولیدکنندگان را موضوع بیمه دانست و ادامه داد: یکی از مشوق هایی که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده بودند قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی بود که حداکثر پنج نفر کارگر داشتند.

کرمی اضافه کرد: براساس مصوبه قانونی در نظر گرفته شده از ۱۳۶۲ کارفرمایان کلّیه کارگاه های تولیدی، صنعتی و فنی که از خدمات دولتی (‌از قبیل برق، آب، تلفن، راه) بهره مند بودند تا میزان ۵ نفر کارگر از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف بوده و از ۵ نفر به بالا نسبت به مازاد ۵ نفر حـق بیمه را خواهند پرداخت.

با گلایه از سازمان تأمین اجتماعی و عدم توجه این سازمان به ماده واحده قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند، گفت: با در نظر گرفتن بند “و” قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور در مورد مشمولین قانون معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایان تا میزان پنج نفر کارگر و پیرو تبصره یک ماده واحده قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی ایران نسبت‌به کارگاه‌های جدیدالتأسیس مشمول این قانون معافیت مذکور را اعمال نمی‌کند که یکی از معضلات بزرگ به شمار می‌آید.

رئیس اتحادیه درودگران، یراق آلات و رنگ و ابزار شهرستان لنجان عنوان کرد: باید توجه داشت سازمان تامین اجتماعی اختیاری جهت تفسیر قوانین ندارند و بر همین اساس این اتحادیه پیرو مکاتبات قبلی و همگام با دیگر شهرستان های کشور شکایت به دیوان عدالت اداری را دنبال کرد.

وی متذکر شد: با توجه به نام‌گذاری امسال بنام سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها توسط مقام معظم رهبری و نظر به این‌که حق بیمه قانونی توسط صاحبان حرف و مشاغل آزاد موجد حق مکتب قانونی آنان به استفاده از مقررات قانون تأمین اجتماعی است عدم اجرای این قانون فشار مضاعفی که  به تولیدکنندگان و اصناف وارد کرده است.

کرمی با بیان اینکه تامین اجتماعی؛ شرایط اقتصاد راکد اصناف را درک نمی کند، تاکید کرد: نباید این نکته را به دست فراموشی سپرد که از سوی مقنن حکمی متضمن حذف معافیت بیمه‌ای کارگاه‌های زیر پنج نفر انشاء نشده‌است و سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماده واحد قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایان مصوب مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال ۱۳۶۲ کارفرمایان کلیه تولیدات صنعتی و فنی از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف داشته ملزم به اجرای قانون بوده لذا این اتحادیه از مسئولان ارشد شهرستان خواستار این مهم شد تا ضمن پیگیری، فکری به حال این وضعیت کرده تا سازمان تامین اجتماعی به قانون  مذکورعمل کند اما متاسفانه حمایت لازم صورت نگرفت.

رئیس اتحادیه درودگران، یراق آلات و رنگ و ابزار شهرستان لنجان با بیان اینکه مسئولان وظیفه خدمتگزاری به مردم را فراموش نکنند، تصریح کرد: در نهایت با پیگیری های صورت گرفته شاهد ابطال عدم اجرای این قانون توسط سازمان تأمین اجتماعی توسط دیوان عدالت اداری بودیم و سازمان تامین اجتماع موظف است طبق قانون کلیه کارگاه های تولیدی که زیر پنج نفر کارگر دارند را با مشوق های در نظر گرفته شده از سوی دولت و مجلس بیمه کند.

وی با تقدیر از حمایت‌های همه جانبه اداره صمت و اتاق اصناف شهرستان لنجان از تولیدکنندگان و اصناف، خاطرنشان کرد: انتظار اصناف و تولیدکنندگان شهرستان لنجان از مسئولان ارشد و دستگاه های اجرایی این شهرستان آن است که به بسته پیشنهادی اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف توجه ویژه ای داشته باشند و از این قشر موثر حمایت کنند اما تاکنون شاهد تحقق این مهم نبوده ایم که سبب بروز برخی گلایه ها  شده است.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=16470

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.