• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱

حفظ فضای سبز زرین شهر در گرو تخصیص پساب

  • کد خبر : 18587
  • 31 فروردین 1401 - 11:51
حفظ فضای سبز زرین شهر در گرو تخصیص پساب
رئیس شورای اسلامی زرین‌شهر گفت: با توجه به بحران پیش رو، مدیریت شهری زرین‌شهر برای حفظ و توسعه فضای سبز به دنبال مذاکره برای تخصیص بخشی از پساب شهری بوده و انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی همراهی لازم را برای عبور از تنش آبی پیش رو با شهرداری و شورای اسلامی زرین‌شهر داشته باشند.

به گزارش خبرنگار نبض وطن، علی سلیمیان اظهار کرد: زرین شهر در محاصره صنایع آلاینده بزرگ و کوچک قرار گرفته و متأسفانه یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران به شمار می آید از این رو حفظ و توسعه پایدار فضای سبز شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با اشاره به اهمیت صیانت از منابع آب‌های زیرزمینی، افزود: کاهش چشمگیر ذخایر آب در سد زاینده‌رود به دلیل بحران خشکسالی، محدودیت‌های منابع آب و کاهش نزولات جوی سبب شده رودخانه زاینده رود به رودخانه ای فصلی تبدیل شود و فضای سبز شهر که در طول سالیان متمادی به واسطه جاری بودن زاینده رود تغذیه می‌شد با تنش آبی مواجه شود.
رئیس شورای اسلامی زرین شهر پساب را منبع آبی پایدار و تجدیدپذیر دانست و تصریح کرد: استفاده از پساب برای حفظ فضای سبز شهری یک اصل به شمار می‌آید که به عنوان یک مطالبه شهروندی زرین شهر نیز مطرح است، اما متاسفانه در قراردادی که با مجتمع فولاد مبارکه منعقد شده پساب زرین شهر به مدت ۳۰ سال به این مجموعه واگذار شده است.
وی ادامه داد: قطعا اگر در زمان انتعقاد قرارداد سهمی برای شهرداری برای حفظ فضای سبز شهر در نظر گرفته می‌شد امروز که با چالش بحران آب مواجه هستیم دغدغه‌های موجود برای حفظ فضای سبز و استفاده از آب خام وجود نداشت، اما به هر حال این اتفاق رخ نداده و تا سالیان سال این سهم وجود نخواهد داشت.
سلیمیان اضافه کرد: با توجه به گزارش های ارائه شده درخصوص وضعیت ذخیره آب در پشت سد و دبی رودخانه زاینده رود که در طول ایام مختلف به وضعیت خشک می رسد، چاه‌هایی بستری شهرداری نیز دبی لازم را نخواهند داشت و این مسئله طی مدت گذشته مشکلات بسیاری را برای حفظ فضای سبز به همراه داشته است.
وی عنوان کرد: با توجه به بحران پیش رو مدیریت شهری زرین شهر برای حفظ و توسعه فضای سبز به دنبال مذاکره برای تخصیص بخشی از پساب شهری بوده و انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی همراهی لازم را برای عبور از تنش آبی پیش رو با شهرداری و شورای اسلامی زرین شهر داشته باشند.
رئیس شورای اسلامی زرین شهر خاطرنشان کرد: پیشنهاد مدیریت شهری زرین شهر آن بوده با افزایش مدت قرار داد مجتمع فولاد مبارکه قسمتی از پساب زرین شهر برای حفظ فضای سبز زرین شهر اختصاص داده شود چراکه تنها راه نجات فضای سبز شهر استفاده از آبهای خاکستری است.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=18587
  • نویسنده : رئیس شورای زرین‌شهر:

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.