• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خبر داد:

حضور ۳ هزار و ۷۰۰ نویسنده در دوازدهمین دوره جایزه یوسف

  • کد خبر : 40677
  • 17 آبان 1402 - 11:01
حضور ۳ هزار و ۷۰۰ نویسنده در دوازدهمین دوره جایزه یوسف
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با اشاره به حضور ۳ هزار و ۷۰۰ نویسنده در دوازدهمین دوره جایزه یوسف گفت: نویسندگان جوان و نوقلمان بهترین عناصر و عوامل تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص 100 برابری کردن کتاب‌های دفاع مقدس هستند.

به گزارش نبض وطن به نقل از دفاع‌پرس، سردار عباس بایرامی با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره جایزه ادبی یوسف ویژه داستان‌های کوتاه دفاع مقدس و مقاومت اظهار کرد: آبان‌ماه در استان خوزستان و به احتمال زیاد در مسجد جامع خرمشهر به‌عنوان نماد مقاومت مردم ایران، آئین اختتامیه این رویداد مهم ادبی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از جوایز ادبی، کارشان را نیمه‌کاره رها کرده‌اند، افزود: به‌عنایت شهدا برنامه جایزه ادبی یوسف علیرغم مشکلات موجود دوازدهمین دوره خودش را طی می‌کند. در این جایزه ۳ هزار و ۷۰۰ نویسنده، خصوصاً نویسندگان جوان که بخشی از آن‌ها نوقلمان می‌باشند، حضور دارند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: ما برای اینکه بتوانیم بحث داستان کوتاه را عمیق‌تر دنبال کنیم، و با نگاه علمی‌تر به‌مسئله نگاه کنیم و رقابت بیشتری به‌وجود آوریم، اساتید حوزه داستان‌‎نویسی را به برخی از استان‌هایی که در این زمینه ضعف داشته‌اند، اعزام کردیم.

وی افزود: با ایجاد این کارگاه‌ها جهش چشم‌گیری در داستان‌نویسی کوتاه در استان‌ها رقم خورد.

سردار بایرامی با تاکید براینکه داستان برگرفته از تخیل و روان آرمانی یک ملت نسبت به چیزهایی است که دوست دارد به واقعیت بپیوندد، ادامه داد: به تعبیر دیگری داستان انعکاس دهنده بسیاری از رخدادهای تاریخ‌ساز در درون یک کشور می‌تواند باشد که با زبان داستانی انعکاس داده می‌شود؛ این عرصه مقدمه‌ی بسیاری از تولیدات دیگر هنری است.

وی با اشاره به اینکه آثار رسیده به جایزه به لحاظ کیفی جایگاه مطلوبی دارند، گفت: از اهداف ما در برگزاری این جایزه احصا ضعف‌های حوزه داستان‌نویسی به‌لحاظ جغرافیایی و محتوایی است.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اضافه کرد: در جایزه امسال از جمعی از نویسندگان و داوران خوب بهره گرفته شده است و سعی شده تمام موضوعات با حساسیت دنبال شود. مقدمه‌ی داوری‌های این آثار در استان‌های ما رقم خورد لذا آثار برتر هر استان ابتدا توسط هیئت علمی رویداد در هر استان انتخاب شد که در مجموع بیش از ۱۹۰ داور در سراسر کشور سه هزار و ۷۰۰ داستان کوتاه را داوری کردند که اتفاق ارزشمندی بود.

بایرامی درباره بهره‌گیری از قلم نویسندگان جوان و نوقلمان در راستای تحقق افزایش ۱۰۰ برابری تولیدات دفاع مقدس گفت: بهترین عناصر و عوامل تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص ۱۰۰ برابری کردن کتب دفاع مقدس، جوانان هستند.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس نیز جوانان پیشران بودند؛ جوان وقتی پا به میدان بگذارد، موفقیت کسب خواهد کرد. ما امروز برای تولید آثار ادبی نیاز به جوانان داریم؛ البته مقدمه این کار ایجاد شبکه نویسندگان در سراسر کشور است. البته بخش زیادی از این شبکه ایجاد شده است و ما در ادامه به‌دنبال تأسیس انجمن نویسندگان دفاع مقدس هستیم تا تکیه‌گاه نوقلمان به نویسندگان پیشکسوت باشد.

سردار بایرامی با تاکید براینکه بسیاری از کتاب‌های موفق دفاع مقدس را نویسندگان جوان می‌نویسند، عنوان کرد: ورود نویسندگان جوان به عرصه دفاع مقدس نشان دهنده جذابیت این عرصه است، ولی تا تحقق فرامین رهبر انقلاب مبنی بر افزایش ۱۰۰ برابری تولیدات هنوز راه طولانی در پیش داریم که بخشی از آن مربوط به آماده‌سازی بستر است از سوی دستگاه‌های متولی است که امکان، پشتیبانی و حمایت صورت گیرد و بخش دیگر مربوط به بستر نویسندگان و نیروی انسانی است که با ارتقا نویسندگان نوقلم محقق می‌شود.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس به موفقیت‌های سال‌های گذشته این سازمان درخصوص افزایش تولیدات ادبی اشاره کرد و گفت: ما طی سال‌های گذشته و پس از مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر افزایش ۱۰۰ برابری تولیدات، افزایش ۳۰ برابری تولیدات را نسبت گذشته داشتیم و برای افزایش ۱۰۰ برابری نیازمند یک برنامه منسجم‌تر هستیم.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=40677

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.