وزیر علوم خبر داد:

افزایش بورسیه صنعت در سال ۱۴۰۳

  • کد خبر : 42366
  • 28 آبان 1402 - 17:21
افزایش بورسیه صنعت در سال ۱۴۰۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم تا از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند.

به گزارش نبض وطن به نقل از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی اظهار کرد: بورسیه صنعت اتفاق خوب و تجربه بسیار موفقی است و نباید در اجرای آن دوگانگی وجود داشته باشد، باید با هماهنگی اداره کل بورس دانشجویان از هم اکنون برنامه‌ریزی صورت گیرد و با صنایع مختلف رایزنی شود.

وی افزود: هدف این است که نگاه نخبگان را تغییر دهیم که با آمدن به رشته‌های بورسیه، آینده شغلی دارند. به عنوان مسئول وظیفه داریم هر نخبه‌ای را که در هر زمینه‌ای استعداد دارد، حفظ کنیم و به او اطمینان دهیم که در همان استعداد خودش آینده شغلی خواهد داشت.

وزیر عتف درباره اجرای برنامه‌محوری در دانشگاه‌ها پیشنهاد کرد: دانشگاه‌هایی که یک درصد تولید علم را بر عهده دارند، شامل اجرای برنامه محوری باشد. همچنین هر مصوبه‌ای که در شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مطرح می‌شود، باید پیوست مطالعاتی داشته باشد.

زلفی گل گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند. هدف آن است که دانشجویانی که بورس صنعت می‌شوند تابستان‌ها بروند در صنعت کارآموزی و کارورزی داشته باشند و پروژه کارشناسی خود را در رابطه با همان نیاز خود بگذرانند. به عبارتی افرادی که بورس می‌شوند آموزش آنها با صنعت کاملاً هدفمند است. نگرانی بخشی از استعدادهای درخشان در مورد آینده شغلی از این طریق برطرف می‌شود.

ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش بنیانی که وارد فرایند بورسیه تحصیلی دانشجویان شوند

محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز درباره حمایت از بورسیه‌های شغلی بیان کرد: یک اتفاق بسیار مهمی که در وزارت علوم در حال رقم خوردن است، هدفمند کردن حوزه آموزش به خصوص متناسب با نیازهای شغلی دانشجویان است.

وی افزود: با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان مهم‌ترین بستر برای جذب دانش آموختگان دانشگاهی و نخبگان علمی هستند، افزود: در صندوق پژوهش و نوآوری وظیفه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده داریم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اگر شرکت دانش‌بنیانی وارد فرایند بورسیه تحصیلی دانشجویان شود، مشوق‌ها و تسهیلات متناسبی را برای آنها قائل شویم تا در این برنامه خوبی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده، مشارکت جدی داشته باشیم.

خیاطیان ادامه داد: اگر شرکت دانش‌بنیانی درخواست بدهد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قصد بورسیه کردن دانشجویان را دارد، متناسب با این مقاطع تحصیلی، تسهیلات ارزان قیمت (قرض‌الحسنه) به شرکت ارائه خواهیم کرد. با توجه به آنکه پایه حقوق هم‌اکنون حدود پنج و نیم میلیون تومان است؛ بر این اساس تسهیلات ارزان قیمت سالانه برای آنها پرداخت خواهیم کرد.

وی افزود: هم اکنون چند شرکت دانش‌بنیان در دفترچه صنعت تقاضای جذب دانشجویان بورسیه کردند ولی با توجه به آنکه برنامه هنوز مصوب نشده، تحت حمایت قرار نگرفتند و سال آینده این شرکت‌ها مشمول حمایت خواهند شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: از طرف شرکت‌ها قطعاً استقبال خوب خواهد بود، زیرا زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان کار تخصصی و حرفه‌ای و فنی است و قاعدتاً هیچ فردی بهتر از دانش آموختگان دانشگاهی نمی‌تواند پاسخگوی آنان باشد. از سوی دیگر نیاز داریم ظرفیت شرکت‌ها را به خوبی به دانشجویان معرفی کنیم.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=42366

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.