• امروز : دوشنبه - ۱ مرداد - ۱۴۰۳

مرکز آمار ایران: افت تورم سالانه بخش صنعت به کانال ۲۰درصد

  • کد خبر : 66409
  • 03 اردیبهشت 1403 - 17:06
مرکز آمار ایران: افت تورم سالانه بخش صنعت به کانال ۲۰درصد
مرکز آمار ایران گفت: در اسفندماه ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در دوازده ماه منتهی به این ماه نسبت به دوره مشابه در سال قبل، ۲۹.۹ درصد است که در مقایسه بهمن ماه سال گذشته (۳۰.۴ درصد)، ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش نبض وطن به نقل از ایرنا، در اسفند ماه ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در دوازده‌ماهه منتهی به این ماه نسبت به دوره مشابه در سال قبل، ۲۹.۹ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۳۰.۴ درصد)، ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۹.۹ درصد افزایش دارد.

در این ماه بیشترین تورم سالانه با ۶۹.۵ درصد مربوط به گروه “ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده در جای دیگر” و کمترین تورم سالانه با ۱۷.۵ درصد مربوط به گروه “ساخت کاغذ و محصولات کاغذی” است.

بیشترین تورم سالانه با ۶۹.۵ درصد مربوط به گروه “ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده در جای دیگر” و کمترین تورم سالانه با ۱۷.۵ درصد مربوط به گروه “ساخت کاغذ و محصولات کاغذی” است.

شاخص قیمت کل

در اسفند ماه ۱۴۰۲، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ۱۱۰۱.۲ است که نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه)، ۱.۷ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۴.۶ درصد افزایش و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه)، ۲۹.۹ درصد افزایش داشته است.

در اسفند ماه ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه)، ۱.۷ درصد می‌باشد که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۱.۳ درصد)، ۰.۴ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در اسفند ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، ۱.۷ درصد افزایش دارد. در این ماه بیشترین تورم ماهانه با ۴.۷ درصد مربوط به گروه “ساخت تجهیزات برقی” و کمترین تورم ماهانه با ۰.۱ درصد مربوط به گروه “ساخت کاغذ و محصولات کاغذی” می‌باشد. همچنین در این ماه گروه “ساخت فراورده‌های توتون و تنباکو” با تورم صفر درصد مواجه بوده است.

وضعیت تورم نقطه به نقطه

در اسفند ماه ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۴.۶ درصد می‌باشد که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۲۲.۶ درصد)، ۲.۰ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در اسفند ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۴.۶ درصد افزایش دارد. در این ماه بیشترین تورم نقطه به نقطه با ۵۵.۸ درصد مربوط به گروه “ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده در جای دیگر” و کمترین تورم نقطه به نقطه با ۴.۷ درصد مربوط به گروه “ساخت فلزات پایه” می‌باشد.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت – اسفند ماه ۱۴۰۲ (بر مبنای سال پایه ۱۳۹۵) است.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=66409

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.