• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد:

نظارت ۴۰ هزار ناظر مردمی بر فرآیند انتخابات

  • کد خبر : 68566
  • 20 اردیبهشت 1403 - 16:55
نظارت ۴۰ هزار ناظر مردمی بر فرآیند انتخابات
سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا و ۴۰ هزار ناظر آماده نظارت بر مرحله دوم انتخابات مجلس هستند.

به گزارش نبض وطن، هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفت و گویی در خصوص برگزاری مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فردا این مرحله از انتخابات برگزار خواهد شد. آخرین هماهنگی‌ها نیز در حال انجام است.

وی افزود: وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات، تمهیدات لازم را فراهم کرده است. ما هم در شورای نگهبان فرآیندهای نظارتی خود را مورد بررسی قرار دادیم و هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

سخنگوی شورای نگهبان با یادآوری اینکه مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۲ حوزه انتخابیه، ۱۵ استان و ۴۷ شهرستان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: همچنین در هشت حوزه انتخابیه، انتخابات به صورت تمام الکترونیک خواهد بود که یکی از آن حوزه‌ها تهران است.

وی اضافه کرد: در هفته‌های اخیر رزمایش‌ها و مانورهایی تدارک دیده بودیم تا در هشت حوزه، انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار شود. آمادگی‌های لازم هم برای عوامل اجرایی، هم برای عوامل نظارتی و هم برای عموم مردم فراهم آمده تا با این شیوه و روش آشنایی بیشتری پیدا کنند و در روز جمعه با یک فرآیند تسهیل‌شده مواجه باشیم و مشکلی وجود نداشته باشد.

نظارت ۴۰ هزار ناظر مردمی بر فرآیند انتخابات

طحان‌نظیف ادامه داد: همانطور که گفته شد در هفته‌های اخیر جلسات و رزمایش‌هایی داشتیم که همکاران خودمان و ناظران محترمی که با شورای نگهبان همکاری دارند با شیوه‌ها و روش‌ها آشنا بشوند.

وی عناون کرد: در تمامی حوزه‌های انتخابیه که مرحله دوم انتخابات برگزار خواهد شد، با حدود ۴۰ هزار ناظر همکاری خواهیم داشت و آن‌ها نظارت بر انتخابات را برعهده دارند.

طحان‌نظیف در خصوص نمایندگان کاندیداها هم اعلام کرد: دیروز ظهر فرصت معرفی نمایندگان کاندیداها برای حضور در پای صندوق‌های رای به پایان رسید و از حدود ۷ هزار نفر از نمایندگان کاندیداها ثبت‌نام داشتیم تا در کنار عوامل اجرایی و نظارتی، نظارت خودشان را داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در تمامی حوزه‌ها چه آن حوزه‌هایی که به صورت دستی و چه آن حوزه‌هایی که به صورت الکترونیک انتخابات برگزار خواهد شد، تمهیدات لازم فراهم آمده و آموزش‌های لازم نیز داده شده است.

وی اضافه کرد: همه چیز برای حضور مردم در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی فراهم شده و مقدمات برای تعیین تکلیف ۴۵ کرسی باقی‌مانده آماده است.

مهلت یک هفته‌ای برای دریافت شکایات داوطلبان

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری گفت: بعد از برگزاری انتخابات و اعلام نتیجه توسط وزارت کشور، برابر احکام قانونی فرصت یک هفته‌ای در اختیار مردم و کاندیداها قرار داده شده که اگر تخلفاتی مشاهده کردند و شکایاتی داشتند، به ما اعلام کنند؛ مردم از طریق سامانه «مردم ناظر» و داوطلبان از طریق سامانه «داوطلب» می‌توانند با ما در ارتباط باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما بعد از پایان مهلت یک هفته‌ای بررسی‌های خودمان را خواهیم داشت. چون زمان زیادی تا هفتم خرداد زمان آغاز به کار مجلس دوازدهم باقی نمانده، امیدواریم فرآیندها سریعتر طی شود تا در آن روز شاهد آغاز رسمی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باشیم.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=68566

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.