• امروز : سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳
خانه دسته‌بندی نشده

کدخدایی:باید با حضور در انتخابات از حق خود دفاع و به تکلیف دینی خود عمل کنیم

  • کد خبر : 926
  • 30 بهمن 1398 - 9:05
سخنگوی شورای نگهبان گفت: باید با حضور در انتخابات از حق خود دفاع و به تکلیف دینی خود عمل کنیم.

به گزارش نبض وطن، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه وظیفه نظارت بر انتخابات به‌عهده شورای نگهبان نهاده شده است، گفت: قوانین شورای نگهبان را مکلف کرده است تا نظارت بر انتخابات را داشته باشد، از مرحله بررسی صلاحیت‌ها عبور و ناظران را آماده کرده‌ایم، به‌طوری که آموزش‌های لازم را به آن‌ها داده‌ایم تا روز دوم اسفند با نگاه تیزبین خودشان از حق‌الناس پاسداری و در صورت مشاهده تخلفات گزارش‌های خود را ارسال کنند.
وی با بیان اینکه “باید با حضور در انتخابات از حق خود دفاع و به تکلیف دینی خود عمل کنیم”، افزود: در روز انتخابات بازرسان سیار داریم که به حوزه‌ها سرکشی خواهند کرد و اگر تخلفی را مشاهده کنند موضوع را به هیئت‌های نظارت گزارش خواهند داد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: با تعداد زیاد ثبت‌نام‌کنندگان در این دوره مواجه بودیم، امکان رسیدگی به همه آنها ممکن است وجود نداشته باشد، برخی اوقات مراجع گزارشاتی را ارسال می‌کنند که بعد از آن اصلاح صورت می‌گیرد، در مجموع بحث بررسی صلاحیت‌ها بعد از ۲۲ بهمن‌ماه تمام شده و رسیدگی جدید در خصوص موضوع صلاحیت‌ها نداریم، لذا هرچه در این رابطه وجود دارد مربوط به ترمیم اشتباهات و اشکالات در روند قبلی است و لیست جدید وجود ندارد.
کدخدایی با ابراز اینکه حق قانونی داوطلبان است که بر سر صندوق‌ها، نماینده‌ای را اعزام کنند، اضافه کرد: برای این کار اداره انتخابات سامانه‌ای را در نظر گرفته است و اطلاعیه آن را منتشر کردیم، لذا داوطلبان باید وارد این سامانه شوند تا برایشان کارت صادر شود، تا الآن بیش از ۴۵ هزار نماینده توسط داوطلبین معرفی شده‌اند و بیش از ۱۰۵۰ داوطلب وارد این سامانه شده‌اند، مهلت ورود به این سامانه یک روز دیگر هم تمدید شد و داوطلبان تا فردا می‌توانند وارد سامانه شوند و نماینده خود را معرفی کنند.
وی افزود: در جابه‌جایی رأی‌دهندگان در حوزه‌های انتخابیه منع قانونی وجود ندارد، اما اگر احساس شود تعداد آراء تأثیرگذار است، قطعاً شورای نگهبان با این موضوع برخورد می‌کند. ناظرین شورای نگهبان آماده پاسداری از حق‌الناس هستند، بین ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی حضور دارند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگر‌ی درباره دستگیری افراد کلاهبردار در جریان بررسی صلاحیت‌ها، گفت: در همه ادوار، افرادی توسط نیروی انتظامی و دستگاه امنیتی دستگیر و به قوه قصائیه معرفی می‌شوند و این مسئله‌ای است که نسبت به همه نهاد‌ها وجود دارد، مثلاً پزشک قلابی دستگیر می‌شود، اما نسبت به شورای نگهبان، اعضا و کارکنان شورا چنین اتفاقی نیفتاده است.
کدخدایی با تأکید بر اینکه “ممکن است فردی کلاهبرداری کند و از فرد ساده‌لوحی پولی بگیرد و کلاه سر او بگذارد که با این افراد برخورد می‌کنیم”، گفت: به مواردی از این دست رسیدیم، نیروی انتظامی وارد شده و پرونده در قوه قضائیه رسیدگی می‌شود، البته برخی بزرگ‌نمایی می‌کنند که فکر می‌کنم این افراد منظور‌های دیگری دارند و توصیه می‌کنم دست از این کار‌ها و تبلیغات بردارند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تبلیغات خاص و ناروای برخی نامزد‌ها، گفت: قانون انتخابات در بخش تبلیغات ناکارآمد است، به‌طوری که در قانون تعریف روشنی از تبلیغات نشده و شورای نگهبان در مرحله آخر است.
سخنگوی شورای نگهبان با تصریح به اینکه “در بررسی صحت انتخابات وضعیت تبلیغات افراد را مدنظر قرار می‌دهیم”، اظهار داشت: در گذشته به‌دلیل اینکه افراد، تبلیغات غیرواقع یا تخلفاتی در تبلیغات داشتند، صحت انتخابات حوزه زیر سؤال رفته است و در بررسی صلاحیت فرد تجدیدنظر شده است، اگر جرمی در تبلیغات صورت گیرد، موضوع را به قوه قضائیه اعلام می‌کنیم و اگر در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد، می‌توانیم ورود کنیم، اما قبل از آن شورای نگهبان ورودی ندارد.
کدخدایی به اقدامات سامانه “مردم‌ناظر” اشاره و تأکید کرد: در این دوره تصمیم گرفتیم تا مستقیم‌تر با مردم صحبت کنیم و مردم به‌راحتی به‌جای اینکه گزارشات خود را پست کنند از طریق دسترسی به سامانه می‌توانند گزارشات خود را ارسال کنند، لذا این سامانه در دسترس است و مردم از طریق تلفن همراه و یا دستگاه کامپیوتر می‌توانند وارد سامانه “مردم‌ناظر” شوند، خوشبختانه در مدت کوتاهی که سامانه راه‌اندازی شده تعداد زیادی گزارش داشتیم، لذا بعد از برگزاری انتخابات وظیفه اعلام صحت یا عدم صحت انتخابات را داریم و مردم بهتر است در ارسال گزارشات خود دقت لازم را داشته باشند تا گزارشات صحیح و مستند باشد.
وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت‌ها نسبت به افراد براساس مستندات در پرونده صورت می‌گیرد، گفت: در قانون این‌گونه نیامده است که مثلاً فردی که ثبت‌نام کرده باید روش تبلیغات خود را معرفی کند؛ لذا شورای نگهبان وضعیت فعلی را براساس اسناد موجود بررسی می‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: این‌که در آینده فرد چه تخلفی مرتکب شود، به‌عهده شورا نیست، ما محدود به اسناد مندرج در پرونده هستیم، لذا وضعیت تبلیغات را قانون مشخص نکرده است.
کدخدایی با اشاره به اقدام مجلس درباره شفافیت مالی نامزد‌ها برای تبلیغات اظهار داشت: گام اول تبلیغات این است که میزان هزینه‌ها روشن شود و لذا ما از مجلس در این خصوص متشکریم که گرچه دیر بود؛ شفافیت را تصویب کردند.
وی با بیان اینکه در انتخابات تجمیع، شمارش، ارسال آرا به وزارت کشور و احراز هویت به‌صورت الکترونیکی خواهد بود، ادامه داد: به‌دلیل ارتباط خوبی که با وزارت کشور داریم، نگرانی از لحاظ نظارت نداریم.
سخنگوی شورای نگهبان با اعلام اینکه تعرفه به‌اندازه کافی چاپ شده و تحت نظارت شورای نگهبان است گفت: با نظارت ناظرین ما هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد گرچه باید مدیریت توزیع تعرفه‌ها بهنگام باشد لذا ناظرین ما در این زمینه دقت دارند و مشکل کمبود تعرفه نداریم.
کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تخلفات گزارش‌‌شده توسط مردم بیشتر چه تخلفاتی است، گفت: بیشتر بحث تبلیغات و تخلفاتی بوده که در تبلیغات صورت می‌گیرد؛ مثلاً در جایی تبلیغات غیرقانونی شده یا تبلیغات زودهنگام بوده است، یا عناوینی استفاده شده که آن فرد فاقد آن عناوین بوده است. روز جمعه ما در حوزه‌ها اختلال در رأی‌گیری، خرید و فروش آرا و همه مواردی را که در قانون به‌عنوان تخلف و جرم ذکر شده است رصد می‌کنیم و اگر مردم گزارش مستندی در این زمینه‌ها داشتند حتماً برای ما ارسال کنند.
وی با ابراز اینکه “اگر آزمون‌های علمی برگزار کنیم و داوطلبان اطلاعات اولیه‌ای برای ورود به مجلس داشته باشند خوب است، ولی این مسئله نیازمند قانون است”، گفت: کار دشمن، دشمنی، تهدید و ایجاد دلسردی بین مردم در قالب دلسوزی است به همین دلیل از انتخابات ما ایراد می‌گیرند.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در طول ۴۱ سال گذشته، حدود ۳۹ انتخابات برگزار کرده‌ایم و مردم آزادانه پای صندوق‌های رأی آمدند، اما در برخی از کشور‌ها افراد وقتی پای صندوق‌ها نروند، مجازات می‌شوند، ولی در جمهوری اسلامی ایران این‌گونه نیست، انتخابات در کشور ما رویدادی ملی است و استفاده از حق فردی است و از نگاه سیاسی نیز تکلیف و جهاد است.
کدخدایی تصریح کرد: همه گروه‌ها و جناح‌ها در انتخابات حضور دارند، اما دشمن از هر اتفاق کوچکی در ایران کوه می‌سازد، مردم و جوانان در گام دوم انقلاب به میدان آمده‌اند و سهم خود در مشارکت و ساختن آینده کشور را ادا می‌کنند.
وی با بیان اینکه حجم تخلفات در انتخابات ایران خیلی کم است، گفت: ما با کوچک‌ترین تخلف هم برخورد می‌کنیم، زیرا با کسی شوخی نداریم، به همین دلیل میزان تخلفات در انتخابات کشور ما اندک است.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: ما نمی‌توانیم از انتخاب فرد برای اینکه در چه صندوق و حوزه‌ای برود جلوگیری کنیم، می‌توانید تهران، شیراز و کرمان بروید و رأی بدهید و منعی ندارد، اما اگر احساس شود ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر سرنوشت انتخابات را تغییر می‌دهند، شورا برخورد می‌کند و تقلب انتخاباتی، تخلف جدی و جرم است.

لینک کوتاه : http://www.nabzevatan.ir/?p=926

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.